Korszakváltás az épületenergetikában!

(A meghívót ide kattintva töltheti le.)

A Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) kibővített tematikával folytatja idén országos képzéssorozatát, melynek célcsoportja azok a műszaki szakemberek, akiknek szívügye a hatékonyság és az épületek kivitelezésének minősége.

A rendezvények fókuszában az a kérdés áll, hogy a megemelt energiahatékonysági követelményekre teherként vagy inkább lehetőségként tekintsünk-e. Vajon visszaszorulnak-e a beruházások a sztenderdek szigorodása miatt, vagy inkább ösztönzően hatnak az energiahatékonyabb épületek elterjedése felé.

A tapasztalat azt mutatja, hogy sok a bizonytalanság az épületek tervezéséért és kivitelezéséért felelős szakemberek között az energetikai előírások változásának alkalmazásában. Nagy szükség van az elméleti tudnivalók gyakorlattá alakítására, melyre a MEHI szakmai partnerei kiváló példákat tudnak bemutatni.

Különösen azoknak ajánljuk figyelmébe a rendezvénysorozatot, akiknek kevés ugyan az idejük, de egy napjuk van arra, hogy egy átfogó tematikájú szakmai nap keretében meghallgassák és megvitassák a legújabb műszaki, építészeti előírásokat és trendeket. A képzés akkreditációja folyamatban van, tavaly a Magyar Építész Kamara tagjai 1,5 kreditpontot kaphattak a részvételért. A Magyar Mérnöki Kamara ajánlott képzési státuszt biztosított.

A képzéssorozat – a tavalyi tapasztalatok és részvevői visszacsatolás hatására – kibővített témakörrel folytatódik. Az egynapos képzések során megbeszéljük a 7/2006. TNM rendelet előírásait, a költségoptimalizált és közel nulla energetikai szint elvárásait, és felállítunk energetikai alternatívákat is a tervezésre, kivitelezésre.

Betekintünk megvalósult beruházások monitoring adataiba és beszélgetünk olyan beruházókkal, akik saját tapasztalataikat osztják meg megvalósult „közel nulla” épületek üzemeltetéséről is. A kivitelezők munkájának megkönnyítése érdekében foglalkozunk az építési törvény módosításaival és azok tapasztalataival, kitérve a tervezői-kivitelezői felelősség jogi szabályozására. Újdonság még, hogy a Könnyű Közmű Program gázkészülék-csere egyszerűsítése során változó szabályokat is nagyító alá tesszük.

 

Többek között azt is tisztázzuk, hogy a szabályozás fokozatosan lép hatályba: 2018. január 1-től a költségoptimalizált, 2021. január 1-től a közel nulla energetikai szint követelményeit kell teljesíteni. Azonban amíg a költségoptimalizált szintnél az építési engedély benyújtásának (vagy hatósági bejelentés elindításának) a dátuma, addig a közel nulla energetikai szint esetén a használatba vétel időpontja számít.

Gyakorlati példákat hozunk a korszerű és elengedhetetlen épületburkolati megoldások alkalmazására, fókuszban azzal a kérdéssel, hogy hogyan felelhetünk meg a szigorodó hőtechnikai előírásoknak. Kiváló gépész szakemberek fognak segíteni eligazodni a fenntartható hűtési-fűtési és melegvíz rendszerek megtervezésében és kivitelezésében, mely az egészséges lakó- és munkakörnyezet egyik alapja.

Az előadók a műszaki tudományokban, energetikában és építési törvényben jártas hazai szakértők lesznek, akik nemcsak az elméleti tudást fogják a gyakorlattal ötvözni, de egyszerre lesz jelen az építészi és gépészeti szemlélet és a tervezői és kivitelezői gondolkodásmód. A napot olyan kiváló előadók fémjelzik, mint Dr. Zöld András, a Debreceni Egyetem professzora, vagy oktató kollégája, Dr. Kerekes Attila, és Dr Jámbor Attila, az építési törvény nagytudású ismerője.

Az érdeklődőket öt helyszínen és időpontban várjuk:

  • 2018. április 24. Budapest
  • 2018. május 23. Kecskemét
  • 2018. szeptember 25. Debrecen
  • 2018. október 16. Miskolc
  • 2018. november 20. Győr

Diákoknak a részvétel ingyenes. Érdemes minél hamarabb jelentkezni, hiszen a részvételi díj korai jelentkezés (azaz rendezvény előtt 2 héttel bezárólag) esetén csak nettó 4000 forint.

Részletes programot, további információt a MEHI honlapon talál.

(A meghívót ide kattintva töltheti le.)